Kované štípací klíny / soustružnické štípací klíny / bezpečnostní štípací klíny od firmy Krumpholz 1799

Když štípací sekera dosáhne svých limitů, štípací klíny zajistí šikovné špalky.

Jakmile potřebujete polena na oheň nebo chcete skladovat dřevo pro jiné účely, nikdy byste neměli skladovat pokácené dřevo nerozštípané. Čím déle se suší, tím hůře se štěpí, a na druhé straně se snižuje jeho výhřevnost, protože dochází k vnitřnímu rozkladu. Na druhou stranu, pokud se pokácené dřevo zpracovává co nejrychleji, může se lépe vysušit, což zvyšuje jeho výhřevnost.

Existují různé způsoby štípání polen. Alternativou k nákladnému a prostorově náročnému hydraulickému štípači kmenů je použití štípací sekery nebo štípacího kladiva.

Některé kmeny nebo druhy dřeva jsou však natolik sukovité nebo ztvrdlé, že i tyto nástroje narážejí na své limity. Zde přicházejí ke slovu naše kované štípací klíny.

Obrovský výkon díky speciální konstrukci

Štípací klíny jsou k dispozici v různých tvarech, velikostech a provedeních. Díky své speciální konstrukci jsou vhodné zejména pro štípání tvrdého dřeva a metrového dříví. Klínové plochy jsou opatřeny speciálním profilem. Boční “šupiny” zabraňují vyskočení klínu, drážky a hřebeny zajišťují lepší vedení, snižují odpor a zároveň zvyšují štípací účinek. Naše štípací klíny s ostrým hrotem se snadno nasazují a díky speciálním zářezům se rychle dobře uchytí ve dřevě, takže klín po nasazení lépe drží ve dřevě. Všechny tyto vlastnosti štípacích klínů zajišťují, že palivové dřevo lze rozštípat na praktická, snadno přenosná a rychle schnoucí polena pouhými několika tahy.

Rotační štípací klíny jsou ještě účinnější.

Rotační štípací klíny jsou speciálním typem štípacích klínů. Jejich speciální tvar také pomáhá při štípání rozlomit dřevo. Zkroucení klínu přenáší sílu úderu do dřeva ještě účinněji, protože díky širšímu úhlu klínu je účinek štěpení enormně zvýšen.

Správné používání rivingových nožů

Bez ohledu na to, který model nakonec použijete, použití štípacích klínů se vždy řídí stejnou zásadou: umístěte klín blízko okraje a ujistěte se, že je co nejvíce rovnoběžný se směrem vláken, přičemž řezná hrana směřuje svisle dovnitř. Nyní jej můžete lehkými poklepy – v případě potřeby i s použitím malého kladívka – zasunout, dokud nebude pevně usazen. Klín se pak zatlouká do dřeva těžkým kladivem, dokud se nerozpadne. Ideální je použít speciální štípací kladivo s hlavou sekery na jedné straně. V případě potřeby můžete stále pomáhat cílenými údery, aniž byste museli příliš často měnit nástroje. Pokud klín zmizí ve dřevě – což se může stát zejména u metrových kusů – můžete přidat druhý, delší dřevěný klín, dokud se dřevo nerozdělí na dvě části. Ať už si vyberete jakékoliv kladivo, dbejte na to, abyste ocelovými klíny nikdy neudeřili do ocelových povrchů.

Při práci s rivingovými noži dbejte na bezpečnost.

Stejně jako u všech prací se dřevem je i při štípání klíny důležité dbát na bezpečnost svou i svého okolí. Používejte vhodný ochranný oděv a ochranné brýle, které vás ochrání před odletujícími třískami.

Štípací kladiva nebo štípací sekery s PE údernými hlavicemi, např:

Náraz je tlumen polymerovou nárazovou plochou. Přesný úder prakticky znemožňuje štípání kovu. Úderové hlavice z PE je však třeba občas vyměnit.

Při použití štípacích klínů s PE úderovými hlavami jsou ideální naše běžné lesnické sekery, štípací sekery a štípací kladiva:

Značení štípacích klínů při lesnických pracích

Pokud chcete také zabránit riziku ztráty klínu, můžete pomocí rozprašovače nanést vrstvu signální barvy (např. červené nebo neonově žluté). Koneckonců netrvá dlouho a klín se venku ztratí – zejména pokud ho používáte v lese. To nemusí nutně znamenat, že je klín krásnější, ale je poutavější.

Záruka nejlepší ceny

Pokud u jiného prodejce najdete výhodnější cenu (včetně poštovného), obdržíte od nás toto zboží Krumpholz za stejnou cenu.

Tato záruka platí až 14 dní po zakoupení. To neplatí pro zvláštní prodeje z likvidace skladů, insolvencí a dražeb.