Zde představujeme zahradnické nářadí a vybavení, které je nezbytné pro údržbu krásné zahrady.
Top 10:
- Spade
- Lopata
- Kopací vidle
- Hrábě
- Motyka
- Zahradní plevy
- Kultivátor
- Sázecí lopatka
- Zahradní nůžky
- Pila na větve + zahradnický nůž
Internetový obchod Holz-Jaeger - záruka nejlepší ceny
Zde představujeme zahradnické nářadí a vybavení, které je nezbytné pro údržbu krásné zahrady.
Top 10:
Rýče jsou ideální pro rýpání do země, odřezávání větví a přípravu záhonů. Jsou nepostradatelné při výsadbě keřů, mladých stromků a živých plotů. Rýč však trvale nesnáší páku. Při příliš silném působení na čepel rýče dojde k jejímu trvalému poškození. Čím větší a tenčí je čepel rýče a čím křehčí je materiál, tím snadněji se čepel rýče zlomí. Pokud je ocel příliš měkká, může se čepel ohnout.
Kované rýče od společnosti Krumpholz jsou vyrobeny pro maximální odolnost a stabilitu. Ale i robustní rýče od společnosti Krumpholz mohou být zničeny nadměrnou pákou. Kované běhouny usnadňují zaboření do země a chrání obuv i chodidla. Pro tvrdší půdy je výhodnější rýč s menší čepelí.
Lopatky jsou správnou volbou pro hloubení řezaných jamek pro výsadbu a přemisťování sypkých materiálů.
Na stránkách Holštýnský kbelík s rovnou přední hranou je ideální pro shrnování sypkých materiálů na pevném podkladu.
Na stránkách Frankfurtská lopata má špičatou, kulatou, srdcovitou čepel pro kopání kamenité půdy. Špičatý tvar usnadňuje propíchnutí velkého množství sypkého materiálu.
Na stránkách Nizozemský a Emslandská lopata jsou podobné holštýnské lopatě, ale mají zahnutou přední hranu, která se velmi dobře hodí například pro kopání příkopů. Díky menší čepeli jsou oblíbené u žen.
Na stránkách Bavorská lopata se zúženou, jen velmi mírně zahnutou čepelí je určena pro snadnější pronikání do těžších, kamenitých půd.
Krumpholzovy rycí nebo rýčové vidle mají čtyři kované a mírně zahnuté hroty. Jasanová rukojeť je do čepele zasazena pomocí kovové patky.
Kopací vidle se používají k nakypření a odkopání svrchní vrstvy půdy. V porovnání s rýčem jsou hroty stabilnější a lze je lépe použít k páce. Hroty poškozují kořeny rostlin podstatně méně než souvislá čepel rýče.
Používání rycích vidlí výrazně snižuje fragmentaci užitečných žížal, které hrají významnou roli při tvorbě humusu v půdě.
Rycí vidle lze do země zapíchnout menší silou než rýč.
Díky širším kopinatým hrotům jsou rycí vidle č. 0414 ideální také pro vybírání brambor.
Mnoho různých hrabiček od společnosti Krumpholz nabízí všem zahrádkářům ten správný nástroj pro shrnování volně spadaného a posekaného materiálu.
Kultivátory vykované společností Krumpholz jsou vykované z pevné a houževnaté uhlíkové oceli. Používají se ke kypření půdy a k hubení plevelů. Vrstevnatost půdy se přitom nemění.
Přirozenou stratifikaci půdy lze rozdělit do tří oblastí. Svrchní vrstva půdy, podloží a matečná hornina
Svrchní vrstva půdy je pro růst rostlin nejdůležitější. Humus se zde mísí a spojuje s minerálními složkami. Humus se skládá z rozloženého materiálu rostlin a živočichů. Svrchní vrstvu půdy rozkládají a přeměňují houby a bakterie a žížaly ji mísí s minerálními složkami. Zdravá svrchní vrstva půdy s vysokým obsahem humusu je zásadní pro životně důležitý růst rostlin.
Podloží obsahuje převážně minerální materiál. Podloží charakterizuje zvětralá hornina, písek a materiály spláchnuté z ornice. Není tam téměř žádný humus.
Proč zpracovávat půdu pomocí secího zubu nebo provzdušňovače?
Vykopáním zdravé svrchní vrstvy půdy rýčem nebo vidlemi se organický život přenese do kyslíkem chudšího podloží. Mnohé z těchto organismů tam nemohou existovat a hynou. Půda ztrácí vitalitu a živiny.
Při rozrývání půdy secím zubem se svrchní vrstva půdy nepřenáší do hlubších vrstev. Žížaly, houby a bakterie jsou zachovány a neustále zvyšují obsah humusu. Tento proces lze podpořit a posílit vhodným organickým hnojením.
Nejprve je třeba půdu zbavit plevele, např. shrabáním kultivátorem. Po odstranění plevele protáhněte záhon křížem krážem. Vzdálenost mezi řádky by měla být 15 až 25 cm.
Kdy je záhon obděláván zubem prasnice?
Záhon by měl být kultivován buď před zimou, nebo po ní. Ideální je zpracování před zimou. Mráz způsobí, že se popraskaná půda optimálně rozpadne. Kultivace na jaře před prvním výsevem/sázením je však také v pořádku. Vaše vlastní motivace je na jaře často vyšší.
Nejlepším způsobem, jak jemně rozdrtit vrchní vrstvu půdy, je použít kultivátor nebo kypřič. Uvolněné vrstvy půdy mohou snáze přijímat teplo, vzduch, vodu a živiny. Zároveň je půda optimálně připravena na hnojení - nejlépe přírodními hnojivy, aby byla půda vždy zásobena dostatečným množstvím živin.
Internetový obchod Holz-Jaeger UG (haftungsbeschränkt)