Pokyny pro likvidaci a vrácení

Elektrické a elektronické spotřebiče obsahují škodlivé látky, které mohou potenciálně ohrozit naše zdraví a životní prostředí, a také cenné zdroje, které lze s vaší pomocí recyklovat. Staré elektrospotřebiče je proto nutné po skončení jejich životnosti sbírat odděleně od netříděného komunálního odpadu a nesmí se likvidovat společně s běžným domovním odpadem. To je označeno níže uvedeným symbolem přeškrtnuté popelnice, který se používá pro označení elektrických spotřebičů.

Vaše povinnost odevzdat staré elektrospotřebiče

Podle zákona o elektrických a elektronických zařízeních (ElektroG) je každý spotřebitel ze zákona povinen zlikvidovat staré elektrozařízení, včetně světel, lamp a ventilátorů (s výjimkou žárovek), odborným a ekologickým způsobem a odevzdat je na autorizovaném sběrném místě nebo místě zpětného odběru. Tam se bezplatně přijímá elektroodpad, který se recykluje způsobem šetrným k životnímu prostředí a zdrojům. Střediska pro sběr a zpětný odběr odevzdávají vysloužilé spotřebiče certifikovaným společnostem pro nakládání s odpady, které nejprve ověří, zda je možné spotřebiče renovovat a znovu použít. Pokud není opětovné použití možné, škodlivé látky se ze spotřebičů odstraní a cenné zdroje se recyklují.

Zejména je nevyhazujte do domovního odpadu:

  • Svítidla a světla
  • Kompaktní zářivky s předřadníkem nebo bez něj (úsporné zářivky)
  • Zářivky (fluorescenční trubice)
  • Výbojky (včetně výbojek s kovovými parami)
  • LED žárovky
  • Baterie a dobíjecí baterie

Před odevzdáním starého spotřebiče je třeba snadno odnímatelné světelné zdroje vyjmout a zlikvidovat odděleně. Totéž platí pro snadno vyjímatelné použité baterie a dobíjecí baterie, jakož i pro baterie, které nejsou uzavřeny v elektroodpadu.

Žárovky a halogenové žárovky lze vyhazovat do domovního odpadu. Pokud si nejste jisti, o jaký typ lampy se jedná, odevzdejte ji na vhodném sběrném místě.

Proč je nutné odevzdávat staré elektrospotřebiče ve sběrném středisku?

Elektrické spotřebiče obsahují cenné zdroje a znečišťující látky. Sběrná střediska odevzdávají staré spotřebiče certifikovaným společnostem pro nakládání s odpady, které nejprve ověří, zda je možné spotřebiče renovovat a znovu použít. V ideálním případě lze staré výrobky renovovat. Pokud není opětovné použití možné, se starými spotřebiči se naloží odpovídajícím způsobem. Ze spotřebičů jsou odstraněny škodlivé látky a cenné zdroje jsou recyklovány. Tím se chrání životní prostředí a šetří ubývající zdroje.

Správné zacházení s rozbitými úspornými žárovkami

Úsporné zářivky obsahují malé množství rtuti, které je však hluboko pod zákonnými limity, takže nepředstavují žádné zdravotní riziko. Přesto byste měli učinit několik opatření pro případ, že se úsporná žárovka rozbije:

  • Střepy opatrně posbírejte vlhkým hadříkem.
  • Zabalte je vzduchotěsně do plastového sáčku nebo zavařovací sklenice.
  • Odneste je do sběrného střediska nebezpečného odpadu.
  • Zamezte kontaktu s pokožkou a poté místnost 20 až 30 minut větrejte.
  • Úlomky nesbírejte vysavačem.

Nakládání s osobními údaji při likvidaci starých spotřebičů

Upozorňujeme, že každý spotřebitel je odpovědný za vymazání osobních údajů ze starých spotřebičů určených k likvidaci.

Ohlašovací a informační povinnosti výrobců: https://www.stiftung-ear.de/de/service/statistische-daten/jahres-statistik-mitteilung.